Hatiora cylindrica
| Hatiora cylindrica | |
|---|---|
Érvényes, elfogadott név. | |
| Rendszertani besorolás | |
| Domén | Eukaryota |
| Ország | Plantae |
| Klád | Angiospermae |
| Klád | Eudicots |
| Klád | Core Eudicots |
| Rend | Caryophyllales |
| Család | Cactaceae |
| Alcsalád | Cactoideae |
| Nemzetség- csoport |
Rhipsalideae |
| Nemzetség | Hatiora |
| Faj | Hatiora cylindrica |
Tudományos név
- Hatiora cylindrica Britton & Rose, Cactaceae 4: 219. 1923 sec. Korotkova & al. 2011
elfogadott, érvényes név
A név eredete, etimológia
- A Hatiora nemzetségnév a Hariota név anagrammája. A Hariota elnevezést korábban Cactaceae-taxonra használták, azonban a név nomenklatúrai problémái miatt Nathaniel Lord Britton és Joseph Nelson Rose 1923-ban a Hatiora nevet vezették be.
- A cylindrica fajnév a latin cylindricus („hengeres, hengeralakú”) szóból származik, és a faj jellegzetesen hengeres szártagjaira utal.
Típus
- Típustaxon: Hatiora cylindrica Britton & Rose.
- Első leírása: Nathaniel Lord Britton és Joseph Nelson Rose, Cactaceae 4: 219, t. 23, f. 1. 1923.
- Az aktuális nemzetségbe helyezte: Nathaniel Lord Britton és Joseph Nelson Rose, 1923.
epig.org
epig.org
epig.org
A(z) Hatiora salicornioides szinonimái
- (A(z) Hatiora cylindrica a(z) Hatiora salicornioides szinonimája)*
- ≡ Hatiora cylindrica, ≡ Rhipsalis cylindrica, ≡ Hariota cylindrica, ≡ Rhipsalis salicornioides var. cylindrica
- = Rhipsalis salicornioides var. bambusoides, ≡ Hariota bambusoides, ≡ Rhipsalis bambusoides, ≡ Hatiora bambusoides, ≡ Hatiora salicornioides f. bambusoides
- = Rhipsalis bambusoides
Alaktani, morfológiai jellemzők
Vegetatív test
Hajtás, szár, levél, gyökér
Epifita vagy litofiton életmódú, évelő, gyengén pozsgás kaktusz. A növény bokrosan elágazó, felálló vagy idősebb korban részben lecsüngő habitusú. A hajtások számos, rövid, hengeres szártagból épülnek fel.
A szártagok hengeresek, nem bunkószerűen megvastagodók, egyenesek, körülbelül 1,5–3,5 cm hosszúak és 0,1–0,2 cm átmérőjűek, csúcsuk csonkolt. A szártagok felülete zöld, erős fényben egyes példányokon vöröses árnyalatot is felvehet. A fajra nem jellemzők a fejlett tövisek. A levelek hiányoznak, a fotoszintézist a zöld szár végzi. A gyökérzet epifita, illetve sziklákon élő életmódhoz alkalmazkodott.
A faj egyik legfontosabb megkülönböztető bélyege a szigorúan hengeres, nem bunkószerűen kiszélesedő terminális hajtás.
Generatív test
Virág
A virágok a hajtások végén fejlődnek. A virágok aktinomorfak, vagyis sugarasan szimmetrikusak, és sárga, narancssárga vagy magenta árnyalatúak lehetnek. A virágzás az északi féltekén általában január és április között történik.
- Takarólevelek: A párta szabad sziromlevelekből áll, amelyek a virágban szélesen szétterülnek; színük sárgától narancssárgáig, illetve egyes alakoknál magentás árnyalatig változhat. A külső és belső lepellevelek fokozatosan különbözhetnek egymástól.
- Ivarlevelek: A porzószálak számosak, a portokok a virág belsejében helyezkednek el. A termő a virág középpontjában található, a bibeszál végén 7 karéjú bibe fejlődik.
Termés
A termés húsos bogyó, amely éréskor fehéresből lilás árnyalatúvá, illetve egyes populációkban vörössé válhat. A Hatiora salicornoides-től egyik fontos megkülönböztető bélyege a vörös termés és a 7 karéjú bibe.
- Magja: A magok kisméretűek, a húsos termésben számos mag fejlődik.
Elterjedés és élőhely
- Földrajzi elterjedés: Brazília; a faj Kelet- és Délkelet-Brazília területén fordul elő, különösen Bahia, Espírito Santo, Minas Gerais és Rio de Janeiro államaiban. A brazil flórakutatási adatok São Paulo állam jelenlétét is jelzik.
- Élőhely, éghajlat, életmód, növénytársulás: A faj elsősorban a Mata Atlântica növényzetéhez kapcsolódik. Nedves erdőkben, tengerparti homokos élőhelyeken, restinga-vegetációban és dűnéken fordul elő. Epifitonként fákon, illetve litofitonként sziklákon is megél. A lelőhelyek a tengerszinttől mintegy 1200 m tengerszint feletti magasságig terjednek.
Hatiora cylindrica képgaléria
Képek betöltése...
(forrás: Wikimedia Commons)
Kultúrában tartás
Epifita és litofiton életmódja miatt a Hatiora cylindrica laza szerkezetű, jó vízáteresztő képességű termesztőközeget igényel. A közegnek a víz megtartása mellett gyorsan le kell vezetnie a fölösleges vizet.
Világos helyen, de a természetes élőhelyéhez hasonlóan szűrt fényben célszerű tartani. A növekedési időszakban mérsékelt, rendszeres öntözést igényel, a két öntözés között a közeg felső rétegének kiszáradásával.
A növény a természetben nedves trópusi környezetben él, ezért a túlzottan száraz levegő és a teljes kiszárítás tartósan kedvezőtlen lehet. A pangó víz ugyanakkor a gyökérzet rothadását okozhatja.
A faj nagy előnye, hogy a rövid, hengeres hajtástagok miatt könnyen felismerhető a hasonló, szintén termesztett Hatiora salicornoides mellett. Virágzása az északi féltekén rendszerint januártól áprilisig tart.
Megkülönböztető bélyegek, hasonló fajok
A Hatiora cylindrica legközelebbi és megjelenésében leginkább hasonló faja a Hatiora salicornoides. A két faj elkülönítésében elsősorban a terminális hajtások alakja és a termés, valamint a bibe karéjainak száma használható.
| Bélyeg | Hatiora cylindrica | Hatiora salicornoides |
|---|---|---|
| Terminális hajtások | Hengeres, nem bunkószerűen megvastagodó | Hengeres, de bunkószerűen megvastagodó |
| Hajtástagok | Egyenesek, hengeresek | A terminális szártagok megvastagodhatnak |
| Bibe | 7 karéjú | 4–5 karéjú |
| Termés | Vörös | Fehér vagy rózsaszínes |
| Élőhely | Erdők, restinga, dűnék, sziklás élőhelyek | Kelet- és Délkelet-Brazília különböző élőhelyei |
A két faj morfológiailag közeli rokonságban áll, és a Hatiora cylindrica korábban a Hatiora salicornoides alá rendelt formaként vagy varietasként is szerepelt. A jelenlegi fajkoncepció szerint azonban önálló faj.
Szukkulens taxonok
A Hatiora a Cactaceae család Cactoideae alcsaládjának Rhipsalideae törzsébe tartozó, elsősorban epifita vagy litofiton életmódú kaktuszok nemzetsége.
A nemzetség fajai gyengén pozsgás, hengeres szártagokból felépülő, gyakran bokros növények. A szárak általában tövistelenek vagy csaknem tövistelenek. A virágok kicsik, aktinomorfak, és a hajtások végén fejlődnek.
Taxonómia és filogenetika
A Hatiora nemzetséget Nathaniel Lord Britton és Joseph Nelson Rose 1915-ben vezették be a Standard Cyclopedia of Horticulture 3. kötetének 1432. oldalán. A nemzetség típusfaja a Hatiora salicornoides.
A Hatiora cylindrica-t Nathaniel Lord Britton és Joseph Nelson Rose 1923-ban írták le önálló fajként. A taxont később több szerző a Hatiora salicornoides alá vonta. Ennek megfelelően a név történetében megjelent a Hatiora salicornoides f. cylindrica és a Rhipsalis salicornioides var. cylindrica kombináció is.
A molekuláris filogenetikai vizsgálatok kimutatták, hogy a korábban tágabb értelemben vett Hatiora nem volt monofiletikus. A Rhipsalidopsis alnemzetségbe sorolt taxonok molekuláris adatok alapján nem maradhattak a Hatiora tágabb körülírásában. A 2011-es filogenetikai vizsgálat a Hatiora és a Schlumbergera nemzetségek körülírásának módosítását javasolta.
A Caryophyllales.org Cactaceae-ellenőrzőlistája a Hatiora körülírását a 2011-es filogenetikai eredmények alapján szűkíti. A Hatiora a hengeres szárú, hengeres termőfalú és kis, sárga-narancssárga vagy magenta virágú fajokra korlátozódik. A Hatiora cylindrica ennek a szűkebb, filogenetikailag alátámasztott Hatiora-koncepciónak a része.
A 2011-es molekuláris vizsgálat a Hatiora cylindrica és a H. salicornoides közeli rokonságát is alátámasztotta. A morfológiai bélyegek közül a hengeres szártagok és az aktinomorf virágok jellemzőek a Hatiora szűkebb körülírására.
A jelenlegi Kew/POWO-kezelés szerint a Hatiora elfogadott nemzetség, három elfogadott fajjal: Hatiora cylindrica, Hatiora herminiae és Hatiora salicornoides. A Hatiora cylindrica jelenleg elfogadott faj. :contentReference[oaicite:0]{index=0}
A faj természetvédelmi helyzete ugyanakkor figyelmet érdemel. Az IUCN korábbi értékelése EN (Endangered – veszélyeztetett) kategóriába sorolta. A Kew jelenlegi oldalán ugyanez az IUCN-kategória szerepel, miközben az Angiosperm Extinction Risk Predictions v1 előrejelzése nem fenyegetettként értékeli. :contentReference[oaicite:1]{index=1}
Egyéb
A Hatiora cylindrica taxonómiai története jól példázza a Rhipsalideae epifita kaktuszainak korábbi rendszertani bizonytalanságait. A fajt eredetileg önálló fajként írták le, később azonban a Hatiora salicornoides egyik formájaként vagy varietasaként is kezelték.
A természetben viszonylag változatos élőhelyeken fordul elő: nedves erdőkben, tengerparti restinga-vegetációban és dűnéken, valamint sziklás élőhelyeken. Ez szokatlanul széles ökológiai alkalmazkodást jelez egy alapvetően epifita kaktusz esetében.
A faj Brazília endemikus növénye. A korábbi brazil vörös lista értékelése szerint Bahia, Espírito Santo, Rio de Janeiro és São Paulo államokból ismert, és a populációkat elsősorban az élőhelyek elvesztése és a turizmushoz kapcsolódó élőhely-átalakítás veszélyezteti. :contentReference[oaicite:2]{index=2}
Forrás
- Caryophyllales.org – Cactaceae 1 alapellenőrzőlista
- Plants of the World Online – Hatiora cylindrica
- Plants of the World Online – Hatiora
- International Plant Names Index – Hatiora cylindrica
- Flora do Rio de Janeiro – Cactaceae
- Flora do Rio de Janeiro – Cactaceae, 2020
- Calvente & al. (2011) – Molecular phylogeny of tribe Rhipsalideae
- CNCFlora – Hatiora cylindrica
- International Schlumbergera & Rhipsalidopsis List of Species and Hybrids